Zahájení provozu druhé třídící linky na papír

Praha 26. září 2006: Pražské služby a. s. dnes oficiálně zahájily provoz druhé linky na třídění papírového odpadu. Nachází se v areálu společnosti Walter v Praze 5, Jinonicích. Denní výkon linky je cca 78 tun a ročně by se zde mělo dotřídit a slisovat až 26.000 tun papírového odpadu.

„Pražské služby již velmi úspěšně provozují jednu třídící linku papíru a to přímo v areálu naší společnosti, Pod Šancemi 444/1 na Praze 9. Papíru se třídí stále více a roční dvanáctiprocentní nárůst třídění právě v této komoditě nás přivedl na myšlenku otevřít další třídící linku. Po zapojení druhé linky do běžného provozu budou rovnoměrně pokryty oba břehy Vltavy. To znatelně zefektivní dopravu, urychlí proces třídění, sníží náklady a nesporným dílem přispěje k ochraně životního prostředí,“ říká generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman a dodává: „O vytříděný a slisovaný papír z třídících linek je všeobecně stále rostoucí zájem a to nejenom v tuzemsku, ale i v zahraničí.“

Areál staré Waltrovky v Jinonicích má skvělé dispoziční umístění. Je snadno přístupný a zároveň daleko od obytné zástavby. Technologie linky je určena k dotřídění papíru a kartonu. Její provoz je dvojsměnný (16 hodin denně) a obsluhuje jí dvanáct pracovníků. V současnosti jsou dokončeny všechny potřebné instalace, personál je kvalifikovaně zaškolen a byl dokončen i zkušební provoz.

„Recyklace odpadů a jeho následné využití je pro město prioritou. Nová třídící linka umožní efektivnější odbyt vytříděné surovin,“ říká Petr Štěpánek, radní pro oblast životního prostředí hl.m.Prahy.

„Roční výkon obou linek bude cca 51.000 tun papíru. Pokud vezmeme v úvahu, že na 1 tunu nového papíru je potřeba 17 vzrostlých stromů, pak ročně zachráníme 867.000 stromů, což je neuvěřitelných 1238,53 hektarů lesa“, doplňuje Egererová.

Miroslava Egererová
tisková mluvčí
egererovam@psas.cz